SZKŁO

Szkło – główną część statuetki, możemy wykonać w technikach:
fusingu, castingu, reliefu, mozaiki szklanej.

FUSING
jest to technika polegająca na stapianiu dwóch lub większej ilości przezroczystych tafli szklanych w wysokiej temperaturze, w piecu szklarskim. Poszczególne tafle szklane można malować farbami transparentnymi (ładnie wyglądającymi „pod światło”) lub kryjącymi. Wymiary takiego szkła są dowolne, grubość jest zależna od ilości stapianych tafli (pojedyncze tafle mają 3 lub 4mm grubości).

CASTING
jest to technika polegająca na stapianiu brył szklanych (tzw. stłuczki) w wysokiej temperaturze, w piecu szklarskim. Kształt stapiane szkło przyjmuje od formy, w której jest stapiane. Wymiary i kształt takiego szkła są w zasadzie dowolne. W zależności od oczekiwanego efektu po wyjęciu z pieca szkło jest poddawane dalszej obróbce w całości, częściowo lub pozostawiane surowe.

SZKŁO RELIEFOWE
W naszej pracowni jest wykonywane zazwyczaj z jednej, grubej przezroczystej tafli szklanej, choć jest możliwe tu również łączenie tafli, tak jak w przypadku fusingu, z kolorem pomiędzy taflami. Szkło takie wypala się w piecu „na płasko” w specjalnie przygotowanej formie, dzięki czemu uzyskujemy efekt płaskorzeźby.

MOZAIKA SZKLANA
wykonywana jest w naszej pracowni z małych, nieregularnych (nie z kostek) kawałków kolorowego szkła, które po ułożeniu są naklejane na zimno na tło (zazwyczaj inne szkło, choć mogą to być również inne płaskie, twarde powierzchnie).